טלית כחול-לבן

עולם היהדות - הלכה מסורת

בעיות ראייה אצל ילדים: איך מאבחנים – ומה עושים?

בתור הורים לילדים, אנו עושים הכל על מנת לשמור על הבריאות שלהם ולדאוג שיחיו חיים טובים ומלאים תמיד. זה אומר כמובן שאנו מקפידים להאכיל אותם באוכל בריא ומזין, משתדלים לצמצם את הזמן שהם מבלים מול המסמכים ומעודדים אותם לפעילות גופנית, וכמובן דואגים לקחת אותם לבדיקה וטיפול בכל פעם שמתעוררת בעיה כלשהי. ובעוד המקרים הרגילים והמוכרים קשורים בדרך כלל לחום, צינון, שיעול וכדומה, ישנן פעמים בהם מדובר על דברים מורכבים יותר, מה שבהחלט עשוי להדאיג ומצריך מאיתנו תשומת לב גדולה יותר. בפרט, כאשר מתחילות אצל ילדים בעיות ראייה, זה עשוי להיות מאד מדאיג וכל הורה היה רוצה לוודא שהילדים יקבלו את הטיפול הטוב ביותר שימנע החמרה במקרים הללו. על כן אנו רוצים לעבור על בעיות ראייה נפוצות אצל ילדים, להבין איך אפשר לגלות אותן ומה עושים, אבל קודם כל כמה מילים על החשיבות של ביקור אצל הרופא במצבים הללו.

בכל מקרה של חשד בבעיה – גשו לרופא מומחה מנוסה

לפני שנתחיל ונדבר על בעיות נפוצות ואיך אפשר לאבחן אותן, חשוב לנו לומר שבכל חשד של בעיה בראייה אצל הילדים, יש לקבוע תור לאיש מקצוע בתחום בהקדם האפשרי. סטטיסטית, רוב המקרים יהיו מקרים פשוטים ולא בעייתיים, אבל אי אפשר לדעת אף פעם על מדובר ללא בדיקה והמקרים החמורים עשויים להתפתח ולהחמיר עוד יותר ללא טיפול מתאים, כך שחשוב שלא לדחות את זה.

עין עצלה

אחת מלקויות הראייה הנפוצות ביותר בקרב ילדים. מדובר למעשה על עין אחת שמפתחת בצורה תקינה מבחינה אנטומית, אבל הראייה שלה לא תקינה, וזה קורה בגלל שהמוח לא מקבל תמונה ברורה ממנה בגילאים הצעירים יותר. זה יכול לקרות בגלל פזילה, חסימה של קרני אור או משהו שנקרא הפרעת תשבורת משמעותית. על מנת לגלות את הבעיה חשוב לגשת לבדיקת ראייה בגיל שישה חודשים וכן בגיל 3 ולקראת הכניסה לבית הספר. הטיפול כולל לרוב כיסוי של העין החזקה כדי להרגיל את העין העצלה לראייה ולפעמים שימוש במשקפיים.

בעיות ראייה אצל ילדים: איך מאבחנים - ומה עושים?

קוצר ראייה

ליקוי שכיח בקרב ילדים וגם בקרב מבוגרים. ככל שקוצר ראייה הוא גדול יותר, כך עצמים מרוחקים יותר נראים מטוטשים ולא ברורים. את הבעיה הזו מגלים לרוב לאחר שהילד מתלונן על קושי שכזה, ועל מנת לאבחן אותה יש לגשת לרופא עיניים ולבדוק את הראייה. הפתרון הנפוץ והשגור הוא שימוש במשקפי ראייה או עדשות מגע לצורך תיקון התמונה.

פזילה

תופעה שכיחה גם היא בקרב ילדים שאפשר לראות אפילו בגילאים הצעירים של כמה חודשים לאחר הלידה. הפזילה בעייתית גם בגלל שהיא מקשה על הראייה, אך גם בגלל שהיא בעיה אסתטית שהרבה פעמים פוגעת בביטחון העצמי של ילדים צעירים. כאשר מבחינים בפזילה יש לגשת בהקדם האפשרי לרופא ויש דרכים אפקטיביות למדי לטפל בבעיה. חשוב לזכור כאן שככל שמטפלים בבעיה הזו מוקדם יותר, כך גוברים הסיכויים לטיפול יעיל ומוצלח.

צילינדר

בעיית ראייה שבאה לידי ביטוי בקושי לראות עצמים קרובים ורחוקים גם יחד ונובעת מליקוי אנטומי של העין. ילדים עם בעיה כזו גם נוטים לעייפות, כאבי ראש וצריבה בעיניים ואם הם מתלוננים על כך חשוב לגשת לבדיקה. הטיפול כולל שימוש במשקפיים מיוחדים לצילינדר.

לסיכום הדברים – במקרים כאלו עדיף שלא לקחת סיכון ולגשת בהקדם האפשרי לרופא עיניים, כשחשוב לזכור שעם טיפול מתאים בזמן אפשר להתגבר על מרבית הבעיות ולהחזיר את הראייה התקינה. רק בריאות!

**המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, כדי לקבל את הטיפול המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד.