טלית כחול-לבן

עולם היהדות - הלכה מסורת

הגנה מפני עין הרע: החמסה היא כבר מזמן חלק מהחיים שלנו

לכולנו יש מידי פעם אמונות תפלות. רבים מאיתנו מאמינים שלא תמיד כדאי לומר עד כמה טוב לנו, וחלקנו נמנעים מלעבור תחת סולם או לומר 'מזל טוב' לפני לידה. יש את מי שלוקח את האמונה צעד אחד קדימה ובוחר לשלב בחיי היום יום חפצים שמספקים בטחון ואפילו מסלקים עין רעה.

כיום יש מגוון רחב של חמסות מעוצבות, חלקן מדויקות מבחינה אנטומית וחלקן מעוצבות בסגנון חופשי. למעשה, אפשר לראות את החמסה בכול מקום, בין אם בתכשיטים, כמו למשל תליון חמסה זהב מעוצב בסגנון וינטג' שנראה נפלא על כל אחת ואחד. אביזר כזה יאפשר לכם לקחת אותה לכל מקום וליהנות מתכשיט יפה וגם מהגנה מפני עין הרע.

'חמסה' הוא אחד החפצים המזוהים ביותר עם סילוק עין הרע. החפץ נחשב קדום והופיע בספרים של חז"ל ומקורו בארצות ערב. מטרתה של חמסה, המכילה מבנה סימטרי של כף יד בו האגודל והזרת מקבילים – להגן מפני עין הרע ובד בבד לספק הצלחה ושגשוג במקום בו היא נמצאת.

 

 

איפה נראה חמסות בדרך כלל?

חשוב לדעת שהמראה של הפריט הסמלי הזה הפך לפופולארי במשך מאות שנים וכיום הוא פריט נוי שרבים אוהבים לרכוש ולקשט אתו את הבית או את הגוף. חמסה אפשר למצוא גם בפריטי אומנות, כמו למשל בתמונות יפות, בחפצי יודאיקה, היא מופיעה על גבי אריחים אותם משלבים בעיצוב בתים בסגנון ים תיכוני, ובשאר פריטים יפים.

מה משמעותה של החמסה במקור?

'חמסה' היא מילה בערבית שפירושה: חמישה. חמש האצבעות שעל החפץ נועדו, על פי אמונתם של אנשים שחיו במזרח התיכון ובצפון אפריקה: להגן על אנשים והיא נמצאת בעיקר בפתחם של בתים, ברכבים, במחזיקי מפתחות ושאר פריטים. מי שמכיר את צירוף המילים 'חמסה עליק': ביטוי הנאמר בין אנשים, או כשרוצים למנוע עין הרע, יבין את מקורה של החמסה שנועדה לתת 'פייט' נגד עין הרע, או למנוע מזל רע.

חמסה ומתנות

מכיוון שפריט מעוצב בצורת חמסה מונע עין הרע ויש מאמינים שהוא מביא מזל טוב ומסייע לשגשוג והצלחה – אפשר למצוא מגוון פריטים מעוצבים שאפשר להעניק במתנה. תליון חמסה או חוט אדום עם חמסה אפשר להעניק לבר או בת מצווה, לגיוס של חייל או חיילת, ליום האם או ליום האהבה, ואפילו ליולדת או לכל מי שרוצים לברך ולהגן עליו מפי רע. פריטים יפים כמו מחזיקי מפתחות, תכשיטים, קישוטים לכניסה לבית, תמונות של חמסה וכדומה: ישמחו כל אחת ואחד ויהוו מתנה מקורית ומתחשבת.

אז אם אתם רוצים פריט מקסים שיש בו משמעות והגנה – בחרו פריטים עם חמסה עבור מי שאתם אוהבים או עבורכם. כך תוכלו להרגיש שאתם מוגנים מעין הרע.