טלית כחול-לבן

עולם היהדות - הלכה מסורת

שלוש פעמים ביום: מתי אומרים קריאת שמע?

אחת מהמצוות החשובות ביותר בתורה היא המצווה של אמירת שמע. למעשה שמיי מצווה אשר היא חלק בלתי נפרד משגרת היהודים מאז ימי ספר דברים כאשר המשמעות של הקריאה הזו התקבעה מתוך מטרה ליצור אקט הצהרתי אשר בו האדם מקבל על עצמו את אהבת השם, וקיום המצוות. את המצווה הזו נהוג לומר שלוש פעמים, כאשר בסקירה הבאה נציג לכם את כל המידע שצריך לדעת לגבי אמירת קריאת שמע.

קריאת שמע – כל מה שצריך לדעת

אזכור ראשון למצוות שמע ישראל ניתן למצוא בפרשת ואתחנן שם מצוין כי "שמע ישראל ה' אלינו ה' אחד". נהוג לומר את קריאת שמע המופיעה בספר דברים כאשר עוצמים את העיניים בבוקר ובערב,  ובמסגרת המצווה הזו נהוג לומר "ברוך שם כבוד מלכותו לעולם ועד" כאשר את התוספת הזו הוסיפו חכמי חז"ל, בהתאם למצווה אשר במסגרתה יעקב אבינו ציווה את בניו לומר את שמע ישראל ולאחר מכן החזיר להם באמירה של ברוך שם כבודו מלכותו. תוכלו להתעדכן בזמני היום באתר כיפה, ובכך להוביל ליצירה של מענה אשר מאפשר לכם לקיים את המצווה החשובה ביותר במועד, בייחוד לאור העובדה כי לא נהוג לומר אותה בימי קודש.

יחד עם זאת חשוב לדעת כי מי עולה לבמה מצווה הפטור מה אמירת קריאת שמע כמו גם חתנים וזאת בשל הכלל ההלכתי אשר במסגרתו לא נהוג לקיים מצווה ,ולבטל את המצווה האחרת. במסורת היהודית לאמירת שמע יש משמעות עצומה מבחינת אהבת השם והוקרה על פועלו, ועל כן נהוג לומר את הפסוקים הללו בבוקר איך שמתעוררים וממש לפני השינה.

 

 

מדוע נהוג לומר את קריאת שמע בעיניים עצומות?

מאחר ומדובר במצווה אשר מראה על מסירות נפש ועל אהבה לקדוש ברוך הוא, נהוג לומר את הפסוקים הללו בעיניים עצומות, מאחר והרעיון הוא להתייחד עם הבורא לא רק בעת שרואים רק טוב ואושר, אלא גם בתקופות חשוכות שבהן האמונה עומדת למבחן. הסיבה השנייה היא בעקבות חשיבה של חז"ל שהכול נגמר ובטל כאשר מתייחדים עם הבורא בזמן אמירת קריאת שמע, מתוך מטרה להסתכל על החיים אחרת, ולהבין מה חשוב בחיים ובמה עדיף שלא להשקיע. על כן, קריאת שמע היא בעלת מסירות נפש המתרחשת בחושך, מאחר והאדם לא מקבל תגמול אלא ויתור על הרצונות והצרכים, כל זאת במסגרת של אמירת שמע אשר היא בעלת משמעות רוחנית עצומה. לא תמיד אנו מתגמולים על הדברים שאנו עושים ועל כן במסגרת אמירת שמע אפשר גם להתכנס עם עצמנו, וגם להודות לבורא על הניסים והנפלאות שעשה ועוד ייעשה למעננו. קריאת שמע הפכה לחלק בלתי נפרד מהזהות של הדת היהודית, לא מעט בזכות הסגולות המיוחסות כמו למשל הימנעות מיצר הרע.

לסיכום

קריאת שמע היא אמירת פרשת שמע ישראל אשר נכתבה בספר דברים ובה כל יהודי מחויב לומר אותה במסגרת התורה. על פי ההלכה נהוג לומר את קריאת שמע ישראל 3 פעמים ביום או בשעת הבוקר בזמן תפילת השחרית בשעת הלילה בתוך תפירה הערבית בפעם השלישית לפני שהולכים לישון. מדובר בהצהרת אמונים של אדם יהודי לבורא עולם, כאשר ברבות השנים הפכה אמירת השמע לבעלת משמעות אדירה, בייחוד על מי שמסרו את נפשם למען המולדת ולפני שנהרגו נהגו לומר את אמירת שמע ישראל על קידוש השם. באמצעות אתר כיפה תוכלו להתעדכן בזמני כניסת יציאת השבת, ובהתאם לכך להתכונן לקראת אמירה של מצווה בעלת משמעות אדירה.