טלית כחול-לבן

עולם היהדות - הלכה מסורת

מקדימים תרופה למכה: מה כדאי לדעת על תמ"א 38?

מצוקת הדיור במדינת ישראל הובילה לקידום של שורת תוכניות על ידי משרד השיכון והבינוי ממשלת ישראל, כאשר אחת מהתוכניות החשובות ביותר היא ללא ספק תוכנית תמ"א 38. התוכנית, אשר התחילה בתור יוזמה לחיזוק מבנים בעקבות החשש לקריסה של מבנים שנבנו לפני שנות ה 60 הפכה לחלק בלתי נפרד מנוף הדיור במדינת ישראל, אין בשל היכולת להיערך מראש ולהקדים תרופה למכה במידה ו במידה ומדינת ישראל איתך ברעידת אדמה בעוצמה חזקה, לצד אפשרות לספק לתושבים אזור מגורים משודרג לכן הגדלת עתודות הבנייה באזורי ביקוש. מה חשוב לדעת אודות פרויקט מתאר תמ"א 38? להלן כל הפרטים.

תמ"א 38 – התחדשות עירונית ממשלתית בעלת השפעה ישירה על שוק הדיור

תוכנית המתאר הארצית לחיזוק מבנים בישראל אושרה לראשונה 14 לאפריל 2005, כאשר מדובר באוסף של תקנות שתפקידן העיקרי ולטפל בסכנה הנובעת כתוצאה רעידת אדמה שתתרחש במדינת ישראל ועכשיו טוב לי לקריסה של מבנים, רובם כאלו אשר נבנו לפני שנות השישים עם השנים הוכנסו תיקונים רבים לתוכנית הזו: זכויות בנייה נוספות על פי תמ"א גם במקרה של פינוי בינוי תגבור השימוש בתוכנית המתאר במבני ציבור לצד אזורי הפריפריה ועוד.  מידע נוסף על תמא 38 הוא בעל חשיבות בעבור כל אזרח במדינת ישראל, בייחוד על רקע ההבנה כי מדובר בתוכנית אשר מאפשרת להגדיל את עתודות הבנייה, כחלק מהסכם של יזמים ביחד עם דיירים. מעבר לחיזוק הבניין מקבל היזם אפשרות לבנות דירות נוספות, ובכך לנסות ולהתגבר על מצוקת הדיור באזורי ביקוש.

תוכנית זו חלה על מבנים למגורים בני שתי קומות וארבע דירות לפחות, שהיתר לבנייתן הוצא לפני ה-1.1.1980ושאינן נבנו על פי תקן ישראלי 413 אשר מתייחס לעמידות של הבניין מפני רעידות אדמה. על מנת לבחון האם הבניין מתאים לביצוע של תוכנית זו, נדרש לקבל חוות דעת מקצועי מצד מהנדס אשר קובע כי הבניין ראוי לחיזוק במסגרת של תוכנית תמ"א 38. ברבות השנים אושרו אלפי פרויקטים בכל רחבי הארץ, כאשר מדובר בפרויקט ארוך טווח הכולל לא מעט שלבים בירוקרטיים בדרך לחיזוק, ולקבלת המפתחות.

 

 

תמריצים לדיירים לקידום התוכנית

אחד מהיתרונות המשמעותיים של פרויקט בסדר גודל כמו תמ"א 38 הוא מתן תמריצים לדיירים לטובת קידום התוכנית. בין התמריצים ניתן למנות בין היתר: זכויות בנייה נוספות אותם הדיירים יכולים למכור ליזם, כנגד חיזוק המבנה מפני רעידות אדמה, ובתמורה לקבל תוספת של מרפסות, מעלית, ממ"ד לצד שיפוץ נרחב של סביבת המגורים כמו למשל תוספת של חנייה תת קרקעית. מאחר ומדובר בפרויקט המניב ליזמים סכומים לא מבוטלים של הכנסות בעקבות מכירה של דירות, יזמים רבים מחפשים בניינים לביצוע פרויקט של תמ"א 38, תוך מתן הצעות מפתות ואטרקטיביות מאוד עבור הדיירים, מתוך מטרה מנת לשכנע למכור את זכויות הבנייה כנגד חיזוק המבנה במסגרת של התחדשות עירונית. מדובר בהזדמנות בעבור דיירים להעלות את ערך הדירה, לצד יצירה של סביבת מגורים בטוחה ומחוזקת מפני רעידת אדמה שעל פי כל ההערכות עתידה להתרחש בשנים הקרובות במדינת ישראל.

לסיכום

תוכנית תמ"א 38 היא בעלת השפעה חיובית על שוק הדיור במדינת ישראל, הן בשל בנייה מואצת של דירות באזורי ביקוש והן בשל היכולת לשפר את סביבת המגורים של דיירים, בייחוד על רקע ההבנה כי במדינת ישראל יש עשרות אלפי מבנים מסוכנים למגורים. יחד עם זאת ,צריך לזכור כי מדובר בפרויקט בירוקרטי הכרוך בלא מעט שלבים, ועל כן חשוב מאוד לקבל מידע מהימן דרך אתרים מתמחים למשל מגדילים נדל"ן, התייעצות עם עורך דין אשר ייצג את האינטרסים שלכם כדיירים תפסיק החל משלב בחינת האפשרות לביצוע תמ"א 38 אצלכם בבניין ועד לקבלת האישורים מהוועדה המחוזית ותחילת העבודות, עד קבלת המפתחות מהיזם המבצע.