טלית כחול-לבן

עולם היהדות - הלכה מסורת

עישון קנאביס בשבת: כל מה שצריך לדעת

הקנאביס הוא צמח המוכר לאנושות כבר שנים רבות. יש לו השפעות שונות על הגוף והנפש כאשר רק לאחרונה עולה המודעות לתכונות החיוביות שלו. זה מוביל ממשלות רבות בעולם לביטול האיסורים השונים על צריכה של קנאביס. מה שעוד מתגלה לאחרונה יותר ויותר הן התכונות הרפואיות של הצמח והחומרי הפעיל אשר נמצא בתוכו ונפלט בעישון או צריכה דרך מערכת העיכול. יותר ויותר רופאים ורופאות רושמים טיפולי קנאביס למגוון בעיות. החומר ניתן כמרשם רפואי לכל דבר עם הוראות מדויקות מתי יש לצרוך ממנו ובאיזו כמות. צריכה של קנאביס מתבצעת בשלושה אופנים עיקריים. ניתן לבלוע אותו בתוך מאכלים שונים, לעשן אותו או לאדות אותו. בגלל שחלק מצורות השימוש בו כרוכות בהפעלה של חשמל או אפילו הצתת אש של ממש, יש רבים אשר נמנעים מצריכת החומר בשבת מפאת הפחד לחלל שבת. יש לזה כמה סוגיות וכמה זוויות שונות עליהן נדון כאן בהמשך.

הכנת קנאביס לעישון

עישון הקנאביס הוא הפעולה האחרונה אשר מגיעה לאחר כמה הכנות שיש לעשות לפני כל. החומר מגיע בצורה של פרחים ירוקים עם ריח חזק. מי שמעשן אותם צריך לפורר אותם ולגלגל אותם לסיגריה מיוחדת. נהוג ונוח להשתמש בגריינדר בשביל לקבל תערובת קצוצה באופן אחיד ונוח. הבעיה היא שהשימוש בגריינדר מעלה שאלות הלכתיות כאשר מדובר בשמירה על השבת. הגריינדר טוחן למעשה את החומר ויש כאן חשש ממשי לעבודה. מנגד, רבים אוהבים להשתמש בגריינדר בסמוך לעישון עצמו כי אז החומר שומר על הטריות שלו. פתרון לבעיה הזו יכול להיות הכנה של החומר מבעוד מועד והנסתו למיכל מיוחד אטום לחלוטין אשר ישמור אותו טרי במהלך השבת. רצוי לשים את החומר במקום קריר ומוצל.

עישון קנאביס בשבת: כל מה שצריך לדעת

צריכת קנאביס בשבת

מדיווחים שונים של חולים המשתמשים בקנאביס הרפואי, עולה שההפסקה שהם עושים בשבת מכבידה עליהם מאד. חלקם סובלים מכאבים חזקים ואילו אחרים, הנזקקים לקנאביס לטיפול בבעיות נפש שונות, מדווחים על רגרסיה במצבם. לסוגיה נדרש רב ישיבת אור דוד מבני ברק, הרב אשר זנגורי. הוא פסק באופן תקדימי שבתנאים מסוימים ניתן לעשן קנאביס בשבת, אף שהפעולה מצריכה שימוש באש גלויה. הוא מדבר על כמה תנאים וסיבות לפסיקתו זו.

לפי הרמב"מ שולחן ערוך וגם קביעה של הרב יוסף, מצווה היא לחלל את השבת בשביל פיקוח נפש. עוד הם מוסיפים שצריך למלא את כל צרכיו, אפילו אם הם לא מרפאים אותו. כלומר, גם פעולות אשר משפרות את מצבו אבל לא ממש מצילות ממוות נכללות בפיקוח הנפש.

חולים רבים לא מקבלים אפקט מספק מצריכת קנאביס דרך מערכת העיכול, כלומר באכילה שלו. חולים אלו מרגישים שהעישון מעביר אליהם לגוף יותר טוב את החומר הפעיל. הרב זנגורי מציב את הדבר כתנאי. הוא אומר שאם ניתן לצרוך קנאביס בדרך שאינה מחללת שבת, הרי שזה עדיף והכל בתנאי שהקנאביס עוזר באותה המידה.

כאבים – קנאביס אשר בא בשביל לשכך כאבים חזקים מתקבל כטיפול דוחה שבת מכיוון שגם הטיפול בכאב, בהנחה שאותו כאב הוא מספיק חזק, הוא חלק מהריפוי של האדם.

אם אתם נזקקים לקנאביס רפואי ורוצים להמשיך לשמור שבת, אנא דעו שיש פתרונות הלכתיים אשר יפתרו לכם את הקונפליקט אשר נוצר כאן. התייעצו עם הרופא או הרופאה אשר נתנו לכם ת המרשם לגבי דרכי שימוש בקנאביס ותראו אם יש דרך ללא עישון שעוזרת לכם. לאחר שמיציתם את האפשרות, נראה שתוכלו לעשן, כמוצא אחרון בלבד, קנאביס רפואי בשבת.