טלית כחול-לבן

עולם היהדות - הלכה מסורת

שירות משמעותי בצה"ל: כל התנאים בצבא לחיילים דתיים וחרדים

תקומת העם היהודי והקמת מדינת ישראל מושתתים על היכולת של היהודים להגן על מולדתם מפני אויבים שונים. לשם כך, אורגנו כל הכוחות הלוחמים מיד עם קום המדינה והוקם צבא ההגנה לישראל. כבר בראשית הדרך, היה ברור שבצבא של העם היהודי, צריך שיהיה מקום לכל חייל וחיילת. לשם כך, הוקמה הרבנות הצבאית בראשה נמצא הרב הצבאי הראשי. במקביל נחקקו חוקים ותקנות אשר מקבעות את התפקיד של הדת בצבא ומחייבות קיום של מצוות. ניתן למנות בין היתר הקפדה על מזון כשר והפסקת פעילות בשבת ובחגים. לאורך השנים, היו משרתים זה לצד זה חיילים דתיים, חילוניים ואפילו לא יהודים רבים. לאחרונה, עם גיוסם של יותר ויותר חיילים בני המגזר החרדי, נעשו שינויים והתאמות לשירות של אלו. הצבא מציע כיום לא רק אפשרויות שירות לחייל הדתי אלא גם לחברו החרדי. את הנושא הזה נפתח במאמר הזה.

שירות משמעותי לכולם

השירות בצה"ל מהווה שלב חשוב בחיים. את זה מבינים רבים וכיום גם חלקים גדלים והולכים בקרב הציבור החרדי. השירות הצבאי מקנה ביטחון עצמי, מיומנויות רבות ואפילו חברים אשר נשארים לכל החיים. בכדי למצות את שנות השירות באופן מיטבי, יש לנסות ולהגיע לשירות משמעותי. שירות כזה יאתגר אותנו, יפתח את היכולות שלנו ויתרום לתחושת סיפוק והגשמה שאנחנו יכולים לעזור להגנה על המולדת.

בצה"ל נערכים מבחני התאמה שונים אשר משפיעים על סוג השירות. מדובר במבחני קב"א ודפ"ר בצו הראשון. מעבר שלהם על הצד הטוב ביותר יבטיח סיכוי גבוה להשתלבות ביחידות מבוקשות כגון קורס טייס, חובלים, סיירות או אפילו מודיעין. בשביל לשפר את סיכויי ההצלחה, ניתן להתכונן לאותם מבחנים בקורסים שונים. יש גם  אתר שמציע שירות כזה של קורס מקיף להכנה לצו הראשון. בתור חיילים דתיים או חרדים, רצוי לעבור קורס כזה בכדי לעמוד בהצלחה במבחנים. כמו כן, תוכלו לציין שאתם מעוניינים בשירות אשר יקל על קיום אורח חיים דתי או חרדי בהתאם לצרכים שלכם.

שירות משמעותי בצה"ל: כל התנאים בצבא לחיילים דתיים וחרדים

חיילים דתיים וחרדים בצה"ל – שילוב מלא

הצבא משתדל מאד לספק את כל צורכי הדת של חייליו השונים. שמירת השבת היא בבחינת פקודה מחייבת. פעילות בשבת תהיה אך ורק לשם פיקוח נפש. המזון בצבא הוא כשר בכל היחידות בהשגחת משגיחי כשרות של הרבנות הראשית לצה"ל. חיילים חרדים יוכלו לקבל מזון בהשגה מהודרת ממספר כשרויות כגון בד"צ העדה החרדית, בד"צ בית יוסף ועוד. במידה ולא קיימת הכשרות הספציפית הדרושה לחייל, ניתן יהיה לקבל דמי מחיה ואיתם לרכוש מצרכים ומזון.

הצבא מבין גם את הרגישות בשילוב חרדים והפרדה מגדרית ומציע שני מסלולים שונים: מסלול 'נצח' מיועד לרווקים והוא מציע שירות של גברים בלבד בבסיסים נפרדים. מסלול שח"ר מציע לחיילים שירות במשרדים נפרדים לגברים ושמירה על כל הלכות הצניעות המחייבות בבסיס עצמו.

חיילים דתיים או חרדים יוכלו כמובן להתפלל בזמנים המתאימים כולל בבוקר. על המפקדים חלה החובה לספק להם את הזמן לכך. במסלולי השירות החרדים, יתקיים שיעור לימוד תורני יומי באורך של כשעה.

כל המאמצים הללו ועוד רבים אחרים מבטיחים למתגייס הדתי והחרדי שירות משמעותי בו יוכל למצות את עצמו, לתרום למדינה וגם לשמור על מצוות הדת. אם בכל זאת עולות שאלות בנושא דת ושמירה על מצוות במסגרת צבאית, ניתן תמיד לפנות לרב היחידה או למדור שילוב חיילים חרדים ולרב העומד בראשו. שיהיה גיוס נעים!