טלית כחול-לבן

עולם היהדות - הלכה מסורת

פיקוח נפש: מתי מותר לחלל שבת במהלך הליכים רפואיים? 

עבור שומרי השבת המקפידים על המצווה החשובה מזה שנים ארוכות, חילול שבת הוא אחד הדברים הגרועים שאפשר לחשוב עליהם, ואכן רובינו עושים מאמצים עילאיים כדי לקיים את השבת כהלכתה מדי שבוע. עם זאת, ישנם מקרים בהם אין שום ברירה אלא לעבור על חוקי השבת כאשר מדובר על פיקוח נפש. אם חלילה אדם קרוב אלינו חש ברע וזקוק לטיפול רפואי מיידי בשבת, חובה עלינו ליצור קשר עם המוסד הרפואי ולנסוע לבית החולים. אם אנחנו נתקלים באדם שנמצא בסכנת חיים ועל מנת להצילו יש לנקוט בפעולה כלשהי המהווה חילול שבת, עלינו לנקוט בה וכך הלאה. אלו הם כמובן מצבים ברורים שלא משתמעים לשתי פנים, אבל מה קורה במקרים שהם לא כל כך ברורים, כמו למשל במצבים בהם אנו עוברים טיפול רפואי הכרחי בשבת וחושבים שהוא נעשה לא כראוי. ובכן, המצב הזה על אף שנשמע נדיר למדי, הוא למעשה נפוץ כאשר מדובר על יולדות כאשר הרבה לידות מן הסתם נופלות על יום שבת. נשים שומרות שבת מקפידות לנסות ולשמור את השבת גם במהלך הלידה, אבל חשוב לדעת שיש מצבים בהם לא רק שמותר לעבור על חוקי השבת, אלא שזהו הכרח. בואו נדבר בהרחבה על הנושא החשוב הזה.

פיקוח נפש: מתי מותר לחלל שבת במהלך הליכים רפואיים?

כל לידה – סכנה לעובר

אנחנו לא כותבים את זה כדי להלחיץ אף אחת או לגרום למישהי לחרדה או אי נוחות לקראת הלידה, אבל חשוב לומר את הדברים לאשורם. לידות, על אף שנעשות על ידי אנשי מקצוע והן מנוטרות בכל שנייה בצורה קפדנית, הן בבחינת אירוע טראומתי לעובר ומדובר גם על חוויה לא פשוטה עבור היולדת. ישנם אינספור של אירועים שיכולים להסתיים בנזק ליולדת או לעובר, ואלו דברים שיכולים לקרות במיוחד בימים בהם חדרי הלידה עמוסים ואנשי הצוות צריכים לעבור בין יולדות רבות. במקרים הללו נפוצה התופעה של רשלנות רפואית, בה נזק נגרם בגלל חוסר תשומת לב של המיילדות, האחיות או הרופאים או בשל אבחון שגוי ומתן טיפול לא נכון. אם את מרגישה בנקודה מסוימת שהצוות לא מנהל נכון את הלידה וחדשה כי זה משהו שיכול לגרום חלילה לבעיות, ואם את נתקלת בהתעלמות לאחר פנייה אליהם – מחובתך להרים את הטלפון ולקרוא לעזרה וחשוב שבני משפחתך הקרובים יהיו זמינים עבורך ברגעים הללו.

שימי לב – מרבית הלידות מתנהלות בצורה טובה על ידי אנשי צוות סבלניים, מסורים ומיומנים, ואין לך הרבה מה לדאוג, אבל כן יש כמה דברים שצריכים להדליק נורה אדומה. ניקח לדוגמה שיטת מיושנת בלידות שכבר יצאה מהחוק במרבית מדינות העולם (עדיין לא בישראל) של לחיצות על בטן היולדת על מנת לזרז את הלידה. חשוב לדעת כי השיטה הזו מקושרת למקרים רבים מומים וכן מקרים של מוות של העוברים ושל היולדת. אם רופא מעוניין לבצע את התהליך ואין לך עם מי לדבר, אפשר ורצוי להרים טלפון גם בשבת כדי לשתף את קרובייך וזאת לאחר סירוב מוחלט מצדך.

לא בטוחה? התייעצי עם הרב

אם את לא בטוחה מתי אפשר לעבור על חוקי השבת ומתי זה אסור, אפשר בהחלט להתייעץ עם הרב שלך שככל הנראה ינקוט בגישה המקלה ביותר ויעודד אותך לשתף בכל מקרה שמשהו לא מתנהל כשורה. עם זאת חשוב מאד שתפעילי את ההיגיון הבריא שלך במהלך הלידה ולא תהססי לעשות כל מה שצריך על מנת לוודא שגם את וגם התינוק החדש שלך תסיימו אותה על הצד הטוב ביותר.