טלית כחול-לבן

עולם היהדות - הלכה מסורת

ילקוט יוסף קיצור שולחן ערוך – כל הסיבות לקריאה

ילקוט יוסף קיצור שולחן ערוך

ספריו של הרב יצחק יוסף מוכרים מאוד בעולם היהדות, ולו בשל העובדה שחלקם מהווים אבן דרך בהלכה היהודית. ריכזנו בעבורכם מידע חשוב בנושא.

הרב הראשי לישראל, יצחק יוסף

את כבוד הרב הראשי לישראל יצחק יוסף אין צורך להציג, ובכל זאת כמה מילים על האדם שהוא ודרכו. הוא נולד בירושלים בשנת תשי"ב והחל את דרכו התורנית בגיל 12 בישיבה הקטנה פורת יוסף בשכונת קטמון בבירה. הוא המשיך לישיבת הנגב בנתיבות ולאחר מכן לישיבת חברון בירושלים. כבר בשנת 1071 כאשר הוא רק בן 19, הוא הוציא את ילקוט 'פסקי דינים' שמרכז את הפסיקות של אביו. זהו ספר שנעשה בפיקוח ועידוד אביו. רבים לא מכירים את הפרסומים המוקדמים הללו של הרב יצחק יוסף אבל הם אלו אשר התוו את הדרך לבאות. מפעל החיים של הרב יוסף הוא סדרה של ספרים אשר מכונים ילקוט ספרים שולחן ערוך. הספרים מהווים פרי עמל של שנים רבות של עבודה, יגיעה ומחשבה רבה והם מומלצים מאד לקריאה ונחשבים לאבן דרך ולספרים הכרחיים בארון הספרים היהודי. על הסיבות בגינן אלו ספרים מומלצים לקריאה לכל יהודי באשר הוא, כאן במאמר.

שולחן ערוך ב40 כרכים

הספר שקיבע באופן משמעותי את ההלכה הכתובה כפי שהיא מוכרת כיום הוא השולחן הערוך מאת הרב יוסף קארו. הוא כתב את הספר בצפת בשנת 1563 כאשר הספר יצא לדפוס בוונציה שהייתה אז מתקדמת מבחינת טכנולוגית הדפוס. שולחן ערוך נחלק לארבעה כרכים עיקריים: אורח חיים, יורה דעה, אבן העזר, חושן משפט. הספר המכונן הזה קיבל פרשנויות רבות הכוללות פירושים רבים וגם תקצירים.

הרב יצחק יוסף מביא לנו את ארבעים הכרכים המהווים לקט מתומצת ומבואר של פסיקות לפי השולחן הערוך. הספר המקורי כתוב בדרך אשר יכולה להיות קשה למי שמחפש ביאורים ופירושים עכשוויים. הרב יוסף, בתור רב השייך לעולמנו, מביא את הדברים באופן חד וברור ונותן את פרשנותו כמו גם פרשנות של פוסקים גדולים אחרים.

כאן המקום להזכיר את חשיבותו של הרב עובדיה יוסף לקהילות הספרדיות ולכל עם ישראל. מדובר באחד מגדולי הדור שהיה מקובל על כל חלקי העם היהודי. פסיקותיו ידועות בחמלה ואפילו במתן פתרונות מורכבים לבעיות כאובות מאד כמו למשל בעיית העגונות של נעדרי מערכות ישראל.

בנו, הרב יצחק יוסף, הוציא לאור את הכרכים הראשונים של הילקוט תחת השגחתו ואישורו של אביו של הרב יוסף, הרב עובדיה יוסף. למעשה, מדובר בריכוז של פסיקות אביו באופן שכל אדם יכול לקרוא ולמצוא ביאורים לגבי נושאים שונים. הן מדברות על המצוות השונות ועוסקות ממש בכל תחומי החיים: חיי משפחה, כשרות, שלום בית, משפט, חגי ישראל, שמירת השבת ועוד נושאים רבים אחרים אשר קשורים לכל יהודי מאמין ושומר מצוות.

 

ילקוט יוסף קיצור שולחן ערוך נכתב ונערך כך שיהיה שימושי לא רק למי שגדול בתורה, אלא לכל יהודי באשר הוא אשר רוצה למצוא פירוש או להבין סוגיה הלכתית כלשהי.