טלית כחול-לבן

עולם היהדות - הלכה מסורת

סיפורם של מגורשי ספרד: מאז ועד היום

גירוש יהודי ספרד נחשב לאחד האירועים הדרמטיים בתולדות העם היהודי, וזאת בשל גירוש של עשרות אלפי יהודים משטחי פורטוגל כמו גם ספרד. עם זאת, מאז הגירוש התרחשו שינויים משמעותיים, בייחוד בעבור צאצאי הגירוש. הסיפור של מגורשי ספרד – על קצה המזלג:

מגורשי ספרד: רקע היסטורי

גירוש יהודי ספרד התרחש בשנת 1492 ואילו בפורטוגל בשנת 1497. הגירוש נמשך במשך שנים רבות וגרם לאחד האירועים הדרמטיים והמשמעותיים ביותר בתולדות העם היהודי, וזאת בשל גירוש מסיבי של עשרות אלפי יהודים אשר נעקרו מבתיהם בעקבות צו של מלך ספרד שבמסגרתו אולצו לעזוב את ספרד כמו גם פורטוגל בתוך פרק זמן של שלושה חודשים בלבד. המגורשים נאלצו לעזוב את הבתים ואת המדינה מבלי שהם יכולים לקחת עמם דברי ערך או רכוש כמו גם נאלצו למכור את הבתים והרכוש בערך נמוך או לעזוב אותם ללא קבלת תמורת כספים. חשוב להבין כי גירוש יהודי ספרד הוביל בסופו של דבר גם לגירוש יהודי פורטוגל, וזאת בשל עשרות אלפי יהודים שהחליטו לבנות את ביתם בפורטוגל בעקבות התפתחות מואצת של קהילה יהודית חמה לצד אלמנטים דומים מבחינה תרבותית. עם זאת, גם שם היהודים לא מצאו מנוח והם נאלצו לעזוב את פורטוגל כאמור בשנת 1497. רוב האנוסים עברו לצרפת אך גם למדינות רבות ברחבי העולם, כולל ישראל.

עם זאת, לא רק דברים רעים התרחשו כתוצאה מהגירוש וזאת מאחר והיסטוריונים טוענים כי בעקבות הגירוש הואץ הגילוי של יבשת אמריקה, בעקבות מעורבות של לא מעט אנוסים במסעו  של כריסטופר קולומבוס. בנוסף, הקהילה היהודית הצליחה להשתלב במדינות בהן התגוררו ואף להתברג לתפקידי מפתח. מאז ועד היום נחשב הגירוש לאירוע קשה ודרמטי אולם החדשות הטובות הן שממשלת פורטוגל כמו גם בפרד החליטו לבצע תיקן עוול היסטורי במסגרתו זכותם של מגורשי ספרד ע"פ החוק במדינה לקבל אזרחות בתנאים מקלים, כפי שנסביר כעת.

סיפורם של מגורשי ספרד: מאז ועד היום

תיקון עוול היסטורי

בשנת 2013 אושרה החלטה היסטורית שמשפיעה באופן ישיר על צאצאי פורטוגל וספרד המתגוררים כאן בישראל כמו גם יהודים מכל רחבי העולם. במסגרת ההחלטה פורטוגל אישרה את חוק השבות ובמסגרתו יהודים שמוכיחים כי הם צאצאי פורטוגל וספרד באמצעות שמות המשפחה המופיעים ברשומות של הקהילה זכאים לקבל דרכון פורטוגלי, בהליך מקל וללא צורך בהוכחת זיקה למדינה – בשונה ממדינות אחרות באירופה שבמסגרת ההליך של הוצאת אזרחות דורשות מגורים במדינה כמו גם מעבר על מבחן שפה. מאז התיקון לחוק הצליחו מעל ל 23 אלף צאצאים לקבל אזרחות, כאשר מעל ל 10,000 הם תושבי ישראל.

מדוע כדאי להוציא כבר עכשיו אזרחות פורטוגלית?

אם אתם צאצאים של יהודי פורטוגל וספרד תוכלו כבר עכשיו להתחיל בהליך לטובת קבלת אזרחות ודרכון המקנים שורה של יתרונות: מעבר חופשי בין מדינות אירופה, כניסה לארה"ב ופורטוגל ללא צורך בהוצאת ויזה, אפשרות למגורים במדינה מתפתחת ומתקדמת וכן אפשרות להירשם לאחד ממוסדות הלימוד המובילים באירופה (בחלק מהמקומות קיים סבסוד ללימודים אם אתם אזרחי מדינה באירופה, כך שזה יכול להוזיל את עלויות המחייה והלימודים). היתרונות הם רבים גם בשל העובדה כי נכון להיום התהליך עצמו מתבצע באופן פשוט למדי. עם זאת, בשנים האחרונות גוברות הקולות בפרלמנט הפורטוגלי להקשחת החוק. במסגרת ההצעה נדרש יהיה להתגורר במדינה לפרק זמן כמו גם לעבור מבחנים הנהוגים במדינות אירופה, ועל כן רצוי לבצע את ההליך כבר עכשיו – לטובת ניצול הזדמנות לקבלת דרכון זר ונחשק.

כיצד ניתן להוכיח זכאות?

הוכחת הזכאות מתבצעת באמצעות הרשומות הנמצאות אצל הקהילה היהודית בפורטוגל. באמצעות חברה מקצועית המתמחה בתחום ניתן לבצע בדיקה ללא עלות לטובת בדיקת שם המשפחה, ובמידה ואכן שם המשפחה מופיע השלב הבא הוא להגיש מסמכים כמו גם תעודת יושר וצילום תעודת זהות. מדובר בהליך בירוקרטי המתבצע מעבר לים, ולכן באמצעות חברה המתמחה בתחום של הוצאת דרכון פורטוגלי בעבור צאצאי מגורשי ספרד ופורטוגל תוכלו גם אתם להחזיק בדרכון מבוקש, בהתאם להוכחת זכאות.