טלית כחול-לבן

עולם היהדות - הלכה מסורת

תפילות השבת: כל מה שצריך לדעת

סוף השבוע סוף כל סוף מגיע ושבת המלכה עומדת בפתח? ובכן, אין ספק כי עבור כולנו זהו זמן קסום ונהדר, הזדמנות נהדרת לבלות בחיק המשפחה היקרה שלנו ללא טרדות מיוחדות וזמן להטעין מצברים לקראת השבוע שיבוא ממש בקרוב. עבור מי מאיתנו הקרובים למסורת, מדובר גם על זמן עם הרבה תפילה והודיה ויום השבת הוא בהחלט יום מיוחד וקדוש ביהדות. למעשה, גם מי שלא מתפלל באופן קבוע אך מחובר לצד הרוחני שבו, יהנה מדי פעם מתפילות השבת ועל כן בהחלט מומלץ להתפלל אחת לכמה זמן ולהרגיש את הקרבה לבורא. בדיוק בגלל זה, ריכזנו עבורכם בצורה תמציתית את כל הדברים שחשוב לדעת לגבי תפילת השבת, כולל כמה מילים על המנהגים השונים של שבת שחשוב לדבר עליהם. שתהיה שבת מבורכת, שקטה ונעימה!

תפילות שבת

בגלל שזהו יום כל כך קדוש ומיוחד, מספר התפילות בו גדול יותר מאשר ביום חול, ומעבר לכך לצד התפילות הרגילות במהלך היום, אפשר לקרוא תהילים ליום שבת וזוהי תפילה נפלאה במיוחד ביום שבת (שכן ישנו פרק תהילים יומי שאפשר לקרוא לכל יום בשבוע), לקרוא מזמורים של שבת וכמובן לעשות קבלת שבת שעליה נדבר בהמשך בהרחבה. בגדול, אלו הן תפילות השבת החשובות שצריך להכיר:

ברכת החודש

תפילה בה מברכים את החודש הבא ומכריזים על מועדו של ראש החודש. את התפילה אומרים בין ההפטרה לתפילת מוסף ושבת מהסוג הזה נקראת שבת מברכים על שם הברכה והיא נחשבת לחגיגית ומיוחדת אף יותר מהרגיל.

תפילות השבת: כל מה שצריך לדעת

הפטרה

פסוקים מספרי נביאים שנהוג לקרוא בבתי כנסת בשבתות ובדרך כלל גם במועדי ישראל ולפעמים גם בצומות לאחר קריאת התורה.

יקום פורקן

שתי ברכות תפילה יהודיות הכתובות בשפה הארמית ונקראות על שם שתי המילים הראשונות בהן הן מתחילות. הן התחילו ככל הנראה בתקופת הגאונים והקטע הראשון כולל ברכה לחכמי ארץ ישראל וחכמי בבל, ראשי הישיבות, הדיינים וכל לומדי התורה והחלק השני הוא לקהל. הקטעים הללו נאמרים אצל יהדות אשכנז לאחר קריאת התורה בתפילת שחרית ביום שבת.

תפילות שחרית, מנחה וערבית של שבת

תפילת שחרית של שבת היא כמובן הגרסה לתפילת השחרית של אמצע השבוע עם שינויים ייחודיים ליום השבת. השינויים הם משמעותיים אגב – הן בתפילות הנאמרות לפני תפילת העמידה, הן בנוסח תפילת העמידה עצמה והן הפסוקים הנאמרים לאחר תפילת מנחה. תפילת ערבית היא התפילה הראשונה של שבת והיא נערכת לרוב זמן מה לאחר שקיעת החמה ביום שישי לאחר קבלת השבת.

צדקתך צדק

כינוי לשלושה פסוקים הנאמרים מיד לאחר חזרת הש"ץ של מנחה לשבת. פסוקים שלקוחים מספר תהילים.

שירי עולת השבת

אוסף תפילות שנתגלו בעשרה עותקים בחלק ממגילות ים המלח.

תפילת מוסף

תפילה הנאמרת בכל הימים בהם היו מקריבים בבית המקדש את מה שקרוי קורבן מוסף.

תפילת מוסף של שבת

תפילה נוספת מיוחדת הנאמרת רק בשבת.

קבלת השבת

כמובן שאי אפשר לדבר על השבת בלי לגעת במיוחד בקבלת השבת. זהו למעשה מקבץ של מזמורי תהילים ופיוט שנאמר בבית הכנסת בין ערב שבת לליל שבת. בהשראת הטקס הדתי והמרגש הזה התפתחו גם טקסים ואירועים שונים בעלי אותו השם עם מאפיינים מסורתיים או חילוניים הקשורים בתרבות היהודית וכן בפולקלור הישראלי כדוגמת קבלת השבת שנערכת מאז ומתמיד בכל גן בישראל.

לסיכום

אם אתם רוצים לחוש את קדושת השבת, אלו הן התפילות העיקריות שכל אחד צריך להכיר.