טלית כחול-לבן

עולם היהדות - הלכה מסורת

על האדם שהיה – והספרים שהותיר לדורות שאחריו: הכירו את ספריו של הרב אבינר

המורשת והתרבות היהודית היא עשירה והולכת שנים ארוכות אחורה. מעבר לכתבים, למנהגים ולסיפורים שכולנו גדלנו עליהם, חלק משמעותי בהיסטוריה היהודית הוא אותם האישים שהפכו את היהדות למה שהיא, ובעוד שמות מוכרים וגדולים כמו הרמב"ם או רבי עובדיה יוסף הם כאלו שלא זרים כמעט לאף אדם בישראל, נראה כי עדיין ישנן דמויות שנחשבות למוכרות פחות, והרבה פעמים כפי שנראה במקרה להלן, לגמרי לא בצדק. הרב שלמה אבינר הוא בלי ספק דמות מעניינת ויש לו תרומה חשובה לאופן החשיבה המודרני בעולם היהדות מתוך עשרות כתבי ההגות שהוציא לעולם עד כה. אם אתם רוצים להעמיק ולהתעניין בנושאים שונים של המסורת היהודית, זוהי דמות שאתם בהחלט צריכים להכיר ואנו רוצים לספר לכם עליו ועל הכתבים החשובים שלו.

מורשת הרב שלמה אבינר

כיום, ניתן להשיג באינטרנט את ספרי הרב אבינר, למצוא אותם כמעט בכל חנות ספרי חודש ולהיתקל בעיקרי הדברים בדרשות של רבנים בבתי כנסת ובתי מדרש בכל רחבי הארץ. כדי להבין בדיוק מה התרומה של הרב אבינר צריך להכיר בקצרה את הסיפור המרתק שלו.

הרב אבינר נולד בעיר ליון שבצרפת בשנת 1943. כמו יהודים רבים אחרים, הוריו השתמשו בזהות בדויה כדי להגן על עצמם מפני הנאצים ומשתפי הפעולה שלהם. בצעירותו היה הרב אבינר חבר בתנועת הנוער בני עקיבא, אך ניכר שהצטיין בתחומים אחרים שלא קשורים ישירות ליהדות. הוא סיים את לימודיו בתיכון בגיל 16 והתקבל לבית הספר לחשמל בפריז שם הוסמך כמהנדס חשמל ואלקטרוניקה. הוא סיים השתלמות נוספת לחקר גרעיני והתגייס לצבא הצרפתי בו שירת ביחידת מחשוב.

בשנת 66 עלה לארץ לקיבוץ שדה אליהו. הוא התגייס לצה"ל, שירת בחיל הרגלים והשתתף במלחמת ששת הימים וכן במלחמת יום הכיפורים והשתחרר כקצין בדרגת סרן.

החיים התורניים

מכאן והלאה החל הרב אבינר להתקרב לעולם היהדות. הוא למד במספר ישיבות כשהוא עובד לפרנסתו כמורה למתמטיקה. בהמשך הוסמך לרב ושימש בתפקידים שונים. לאורך תקופת כהונתו היה ידוע הרב כמתון במיוחד וכזה המנסה לאחד ולקרב בין השכבות השונות באוכלוסייה הישראלית.

על האדם שהיה - והספרים שהותיר לדורות שאחריו: הכירו את ספריו של הרב אבינר

כתביו של הרב אבינר

אם כך, נעבור כעת לספרים ולכתבים של הרב שלמה אבינר. נאמר מראש כי הם רבים ומגוונים ולא נוכל לדבר כאן על כולם, אך בהחלט חשוב לדבר על כמה כותרים מוכרים ומשמעותיים.

  • טל אורות: סדרת ספרים שלמה בנושאי אמונה שונים למהלך פרשות השבוע.
  • משבריך וגליך עלי עברו: בתור יוצא אירופה ובין לניצולי שואה, הרבה הרב לעסוק בנושא והספר הזה מתמקד בכל שאלת האמונה במהלך מאורעות השואה.
  • ואהבת לרעך כמוך, פרקי אהבה, אשת חיל, בת מלך, רעים אהובים: סדרה מרתקת במיוחד פרי עטו של הרב אבינר העוסקת בזוגיות, אהבה, חיי משפחה ומעמד האישה ביהדות.
  • חסד נעוריך: אחד הספרים המכוננים של תנועת בני עקיבא העוסק בענייני צניעות בתוך התנועה.
  • מחיל אל חיל, שאל נא, שאילת שלמה, באהבה ובאמונה, משיב הרוח: סדרת ספרים בהחלט חשובה הם שאלות ותשובות בנושאים הקשורים לבני נוער ושירות בצבא. את הספרים כתב הרב מתוך ניסיונו הצבאי העשיר והתפיסה לפיה האמונה וההגנה על הארץ הולכים יד ביד.

כמובן שזה על קצה המזלג ואנו מדברים על עוד עשרות כתבים מעניינים וחשובים. נראה אם כך כי הרב שלמה אבינר הוא דמות חשובה מאד בעולם היהודי שאף היווה גשר בין היהודים לחילונים. כתביו נותרו מרתקים ורלוונטיים עד ימינו אנו.