טלית כחול-לבן

עולם היהדות - הלכה מסורת

תינוק חדש בבית: כל מה שצריך לדעת על הימים הראשונים של התינוק בעולם

אין ספק שתקופת ההיריון לקראת הילד הראשון היא תקופה מרגשת מאד עבור שני ההורים, כזו הכוללת הרבה מאד מחשבות, חלומות, התרגשות וגם הכנה טכנית יותר לקראת החיים עם התינוק. הורים רבים לעתיד מתכוננים כראוי לקראת הלידה עצמה, מתכננים היכן היא תקרה וחושבים על כל פרט בה, ומקביל חושבים על השנה הקרובה עם התינוק החדש וקונים מוצרים כמו עגלה, מיטה, בגדים וצעצועים. באותה נשימה, נראה שהורים רבים שוכחים את העובדה הפשוטה שמרגע בו הם משתחררים מבית החולים, הם אחראים באופן בלעדי על התינוק על כל המשתמע מכך. האתגר האמיתי מתחיל כאשר מגלים כל מיני דברים לא מוכרים לגבי הגידול של התינוק, מה שקורה לא מעט בימים הראשונים. על מנת שלא להגיע מופתעים לרגעים הללו, חשוב להכיר את התופעות הנפוצות יותר ואנחנו רוצים לעבור עכשיו על הדברים שחשוב לדעת עליהם.

הימים הראשונים של התינוק בעולם

בימיו הראשונים, התינוק יצטרך טיפול צמוד, הנקה, החלפה תדירה של חיתולים ומקלחות עדינות. ההורים יצטרכו להצטייד בציוד המתאים, כמו עגלה, סלקל, בקבוקים, תחליפי חלב במקרה הצורך ועוד. הימים הראשונים הם ימים של התחלה חדשה ושל למידה של ההורים, ולכן צריך להתאזר בהרבה סבלנות, ללמוד הרבה, להיעזר בעזרתם של אנשי המקצוע בבית החולים ובכל מי שתצטרכו לצורך הטיפול בתינוק בימיו הראשונים.

ומה לגבי סכנות בימים הראשונים?

תינוק רך עשוי לחוות תופעות שכיחות יחסית, אך כאלו שדורשות טיפול במקרים מסוימים, וחשוב להכיר אותן.

צהבת תינוקות

חשוב מאד לדעת כי תינוקות יכולים לחלות בצהבת ילודים, מחלה מוכרת ונפוצה שאין מה לחשוש ממנה יותר מדי אלא רק להכיר בקיומה ולהיות מודעים לתסמינים כאשר לפעמים היא מתרחשת בבית החולים ולפעמים באה לידי ביטוי רק בבית לאחר השחרור. זה קורה כי הכבד של תינוקות שזה עתה נולדו לא מסוגל לפרק את כדוריות הדם ועודפי הבילירובין וכך נוצרת הצהבת שבאה לידי ביטוי בעור צהבהב ועיקר בעיניים צהובות. במקרים רבים לא עושים כלום וזה עובר לבד, אך כאשר הערכים גבוהים מדי יש טיפולים שניתן לעשות, רק חשוב להיות ערניים ולהתייעץ עם הרופא אם זה קורה.

גזים

אחת התופעות הנפוצות והמקורות ביותר אצל תינוקות בשבועות הראשונים לחיים. הגזים יכולים להיות מאד כואבים עבורם וזה עשוי לגרום להם לבכות בלי הפסקה. אם הם בוכים ללא סיבה מוסברת יכול להיות שזאת הסיבה. אפשר לנסות לנדנד אותם על היד בתנוחת נמר על עץ בעת ישיבה על כדור פיזיו. אם האם מניקה רצוי להימנע ממאכלים חלביים ואם זה עובר כדאי ללכת ולהתייעץ עם הרופא.

תינוק חדש בבית: כל מה שצריך לדעת על הימים הראשונים של התינוק בעולם

הנקה

ההנקה, על שהיא כביכול פעולה טבעית מאד, עשויה להיות לא טבעית בהתחלה. קשיים כמו תינוק שמסרב לינוק או ייצור חלב לא מספיק הם נפוצים ביותר וחשוב מאד לא להילחץ ואם זה חשוב לאם אז בעיקר לא להתייאש. אם שום דבר לא עובד מומלץ בהחלט לפנות ליועצת הנקה של טיפת חלב או יועצת פרטית לפני שמרימים ידיים ועוברים לתחליפי החלב. להנקה יש תפקיד חשוב מאוד, אפילו לפי היהדות וההלכה שנותנת לכך חשיבות רבה ודנה בנושא, אבל כל אחת יכולה לבחור איך לבצע את ההנקה ומה לעשות בהתאם להעדפות ולבחירות האישיות שלה.

שינה

השינה זה עניין מאתגר, גם עבור התינוק החדש והרבה פעמים בעיקר עבורכם ההורים. חשוב לדעת כי תינוקות לא נולדים עם שעון ביולוגי טבעי והשינה שלהם לא תהיה סדורה בימים הראשונים. כמו כן, בחודשים הראשונים הם צריכים תזונה בתדירות גבוהה יותר, על כן הם יתעוררו כמה וכמה פעמים בכל לילה בחודשים הראשונים לחיים שלהם. אם האימא מניקה, לאבא לכאורה אין תפקיד כאן, אבל יעזור בהחלט אם הוא יצליח לקום לפחות פעם אחת בכלל לילה ויעניק תמיכה נפשית ומנטלית לאם.

כמובן שיש עוד הרבה דברים שתגלו ממש בקרוב, ואלו הם הדברים הנפוצים שחשוב להכיר. שיהיה הרבה במזל!

מקורות: אתר "איך גדלת".