טלית כחול-לבן

עולם היהדות - הלכה מסורת

האם אני מכור לתכנים אסורים? על צפייה בפורנו לפי היהדות

מרגיש שאתה לא יכול לשלוט בצפייה שלך בפורנו? האם אתה מרגיש צורך לצפות בפורנו בתדירות גבוהה יותר ויותר? האם אתה מרגיש אשמה או בושה לאחר שאתה צופה בפורנו? אם התשובה שלך לכל אחת מהשאלות האלה היא כן, ייתכן שאתה מכור לתכנים אסורים. במאמר הזה, נדבר על צפייה בפורנו לפי היהדות. נלמד על מה אומרת ההלכה על צפייה בפורנו, על הסיכונים הכרוכים בהתמכרות לפורנו, ועל הדרכים להתמודד עם התמכרות זו.

האם צפייה בפורנו מותרת לפי ההלכה?

התשובה הקצרה היא לא, צפייה בפורנו אסורה לפי היהדות.

הסיבה הראשונה לכך היא שהתורה אוסרת על האדם להסתכל על ערווה של מישהו אחר. הדבר מוזכר במפורש בפסוק "ולא תתורו אחרי לבבכם ואחרי עיניכם אשר אתם זנים אחריהם" (במדבר ט"ו, ל"ט).

הסיבה השנייה היא שהתורה רואה בפורנוגרפיה כגורם לטומאה רוחנית. הדבר מוזכר במפורש בדברי הרמב"ם שכתב כי "המסתכל בעריות מעלה על דעתו שאין בכך כלום, שהוא אומר 'וכי בעלתי או קרבתי אצלה?', והוא אינו יודע שראיית העיניים עוון גדול, שהיא גורמת לגופן של עריות" (הלכות תשובה ד, ד).

בנוסף לאלה, צפייה בפורנו עשויה להוביל לבעיות נוספות, כגון התמכרות, בעיות בזוגיות ופגיעה בערכים היהודיים.

האם אתם מכורים לצפייה בתכנים כאלה?

אין תשובה חד משמעית לשאלה זו, שכן כל התמכרות היא מורכבת ויכולה להתבטא בצורות שונות. עם זאת, יש כמה סימנים שיכולים לעזור לכם לדעת אם אתם מכורים. הינה כמה מהסימנים הנפוצים ביותר של התמכרות לפורנו:

 • צפייה בפורנו בתדירות גבוהה אפילו למשך שעות ארוכות.
 • הצורך לצפות בפורנו תכנים פורנוגרפיים הולך וגובר או צפייה בתנים פוגעניים יותר כדי לעורר את אותו רמת ההתרגשות.
 • ניסיונות חוזרים ונשנים להפסיק לצפות בפורנו, אבל חוסר יכולת לעשות זאת.
 • התעסקות מוגזמת בפורנו, גם כשהוא פוגע בתפקוד יומיומי, כגון עבודה, לימודים, יחסים אישיים או בריאות.
 • תחושת אשמה, בושה או חרדה הקשורה לצפייה בפורנו.

מה אפשר לעשות אם מכורים לפורנו?

התמכרות לפורנו היא בעיה רצינית שיכולה להשפיע על כל תחומי החיים, כולל מערכות יחסים, קריירה ותחושת הערך העצמי. אם אתם חוששים שאתם מכורים, חשוב לפנות לעזרה מקצועית. הינה כמה דברים שאתם יכולים לעשות כדי להתחיל את תהליך הגמילה:

 • הכרה בבעיה: השלב הראשון הוא להכיר בכך שיש לכם בעיה. אם אתם מתקשים להפסיק לצפות בפורנו, גם אם אתם יודעים שהוא פוגע בכם, סימן שאתם מכורים.
 • שיחה עם אדם מהימן: חשוב לדבר עם מישהו שאתם סומכים עליו על ההתמכרות שלכם. הוא יכול להיות חבר, בן משפחה, מטפל או יועץ. שיתוף עם אדם אחר יכול לעזור לכם להרגיש פחות לבד ולקבל תמיכה.
 • חיפוש עזרה מקצועית: אם אתם מרגישים שאתם לא יכולים להתמודד עם ההתמכרות לבד, חשוב לפנות לעזרה מקצועית. יש טיפולים רבים שיכולים לעזור לכם להיגמל מפורנו, כולל טיפול פסיכולוגי, טיפול התנהגותי קוגניטיבי וקבוצות תמיכה.

באילו כלים אפשר להשתמש כדי להימנע מצפייה?

הינה כמה כלים שיכולים לעזור לכם להימנע מצפייה בפורנו:

 • הסירו את הגישה שלכם לפורנו: הסרת הגישה יכולה לכלול חסימת אתרים, וכן מחיקת כל הפורנו שיש לכם במחשב או בטלפון שלכם.
 • מצאו תחביבים חדשים: כשיש דברים אחרים לעשות, אנשים פחות נוטים לחזור להתמכרויות.
 • היו מודעים למצבים שגורמים לכם לצפות בפורנו: אם אתם מודעים למצבים שגורמים לכם לצפות בפורנו, אתם יכולים להימנע מהם או למצוא דרכים אחרות להתמודד איתם.

לסיכום

הפורנוגרפיה היא תופעה רחבה שעלולה להיות מסוכנת. היא יכולה להשפיע על אנשים מכל גיל, מכל רקע ומכל דת. חשוב להיות מודעים לסיכונים הכרוכים בצפייה בפורנו ולהימנע ממנה ככל האפשר, גם מהבחינה ההלכתית. הגמילה מפורנו היא תהליך לא קל, אבל היא אפשרית. אז, אם אתם נחושים להיגמל, השתמשו באחד או בכמה מהמשאבים הרבים שיכולים לעזור לכם.