טלית לחתן

18th נוב 2012

אין ספק כי חתונה הוא אירוע מלא משמעות ושמחה; עוד זוג שמתאחד, בית חדש בישראל נבנה. אחד הסמלים או המעשים המשמעותיים יותר בטקס המרגש הזה שקוראים לו חופה, הוא הענקתה של טלית חדשה לחתן, לאחר שהוא מקדש את הכלה. כשמדובר בחתן מעדות אשכנז, מדובר על פי רוב בהתעטפות בטלית הראשונה בחייו. החתן מברך שהחיינו על הטלית, וכמובן גם על האישה החדשה שלו, הבית, הרהיטים והכלים. ישנן קהילות רבות, בהן אחר הברכה החתן מכניס את הכלה תחת טליתו, כביטוי לאחדות שלהם, ומנהגים אחרים, לפיהם כמה אנשים מחזיקים את טליתו של החתן מעל ראשיהם של החתן והכלה, ואומרים פסוקי ברכה. הטלית במסורת ממשיכה שפע ואורות, וכנראה שזהו אחד ממקורות המנהג.

קניית טלית לחתן – סגולה לחתונה

יש אומרים, כי אצל האשכנזים המנהג שלא להתעטף בטלית עד החתונה, נועד כדי לבייש את הרווקים ולהאיץ בהם לבנות בית ולהתחתן.. אין ספק כי טלית של חתן היא מעין סמל סטאטוס. ישנם גם סיפורים על סגולה למציאת זיווג; המעוניינת להתחתן תקנה טלית לחתן, ומובטח לה שתינשא בקרוב. המאמינים בסגולה טוענים שרכישת הטלית לחתן מראש מכינה את הכלים והמקום לקראת בואו של החתן…

טלית לחתן

כשקונים טלית לחתן נהוג על פי רוב לקנות טלית מושקעת ומשובחת, ולא את הפשוטה ביותר. ישנן טליתות שהפסים שעליהם צבועים בשחור, כמנהג האשכנזים, וכאלה שהפסים עליהן לבנים, וכך נוהגים הספרדים. היות והחתונה הינה אירוע חגיגי, ניתן לראות גם חתנים אשכנזים המתעטפים בטלית שפסיה לבנים. אם את מאורסת ומעוניינת לרכוש טלית עבור החתן שלך, כדאי להתייעץ איתו איזה טלית הוא מעדיף. בנוסף, מומלץ לשים לב או אפילו לשאול אותו מה גובהו.

גדלים ומידות

באופן לא מפתיע, גם טליתות מגיעות במספר מידות, המותאמות לגברים בגבהים וברחבים שונים. אם את קונה טלית בעצמך, מומלץ להתייעץ עם המוכר איזה מידה כדאי לקחת, תוך שאת מתארת לו את גובהו ומבנה גופו של החתן המיועד. אל תשכחי להצטייד בפתק החלפה..

עטרה של טלית

טליתות חגיגיות או מושקעות במיוחד, הן בעלות עטרה ייחודית. העטרה היא החלק הקדמי של הטלית, המונח על מצחו של המתעטף בה. כשרוכשים טלית לחתן, נהוג הרבה פעמים להשקיע בעטרה מיוחדת. ישנן עטרות צבעוניות או כסופות, ארוגות, רקומות, עשויות משי או אפילו רקועות כסף. מומלץ לברר מה הכיוון של החתן שלך לפני שתזמיני לו ריקוע יקר.. ושיהיה במזל טוב!

כתיבת תגובה