טלית קטן

22nd אוק 2012
טלית, ציצית, טליתות, טלית קטן

טלית קטן היא טלית הנלבשת כיום מתחת לבגד. אמנם היום טלית קטן איפשהו הפכה לסמל סטטוס שמכריז מרחוק "אני דוס", אבל אל לנו לשכוח, שהטלית קטן, או איך שאנחנו קוראים לה בדרך כלל, ציצית, היא בעצם אחת מהמצוות החשובות ביותר. ברמה מסוימת אפשר להגיד שלבישת ציצית היא אחת המצוות שמצד אחד הינה מהקלות יחסית לעשייה, אך מצד שני היא מקנה למקיימים אותה זכויות רבות ביותר.
אדם שלובש טלית קטן מקיים מצווה בכל ארבע אמות שהוא פוסע, כמעט בלי לשים לב.

מה המקור ללבישת טלית קטן?

מקורה של מצוות הציצית הוא כמובן בספר במדבר, בפסוק שאנחנו מזכירים בקריאת שמע פעמיים ביום; "דבר אל בני ישראל.. ועשו להם ציצית". ציצית במקור, צריכה להיעשות על בגד בעל ארבע כנפות, מהסוג שכנראה היה נהוג ללבוש בימי התנ"ך. בימים אלה לא היה בגד ממש הנקרא טלית קטן, כמו זה שיש לנו היום, אלא כל מי שלבש בגד בעל ארבע כנפות, הטיל בהן ציצית. היום, כיוון שאנחנו לא הולכים כבר עם בגדים בעלי ארבע כנפות כמו בעבר, אך בכל זאת לא רוצים לוותר על המצווה החשובה, הומצא מעין בגד בעל ארבע כנפות שנקרא טלית קטן, ולובשים אותו אך ורק לשם המצווה.

איפה אתה שם את הציצית שלך?

ציציות בחוץ, ציציות בפנים, ציצית עם פתיל תכלת או ציצית מעל הבגדים בכלל…
היום הצורה בה אנחנו מבליטים או לובשים את הציצית שלנו הפכה לחלק מסגנון הלבוש הכללי ולקוד התרבותי שלנו, אך אל לנו לשכוח כי לציצית יש מטרה, חוץ מלזכות אותנו במצווה. בפרשת ציצית נאמר "וראיתם אותו וזכרתם את כל מצוות ה' ועשיתם אותם". הציצית משולה כנגד תרי"ג מצוות, ועצם הראיה של חוטי הציצית, אמורה לגרום לנו לזכור את ה' ומצוותיו, ולקיים אותם. הציצית מזכירה לנו את השמים ואת נוכחות ה', ועוזרת לשמור על טהרת הלב והעיניים.

עוד כמה עובדות על טליתות:

מלאכת שזירת חוטי הציצית נקראת "הטלה", ובהטיה- להטיל ציציות. את שמונת חוטי הציצית יש להטיל ביד, לפחות בהתחלה, בסדר מסוים של קשרים ושזירות, בהתאם למנהגים השונים.
קיימים סיפורים רבים על סגולת השמירה של הציצית, החל בשמירה על הרוח והצלה מן החטא שניתן למצוא בסיפורים המופיעים כבר בגמרא, וכלה בשמירה על הגוף ועל החיים ממש, בסיפורים שאפשר לשמוע גם בדורנו אנו, על יהודים בשואה, ולחילופין על חיילים בצבא שניצלו בזכותה של מצוות הציצית, מצווה השקולה נגד כל המצוות, וכל עניינה הוא שמירה.

תגובה אחת ל-“טלית קטן

  1. Pingback: האם צריך לישון עם הטלית קטן? | טליתי

כתיבת תגובה