כיסוי לחלה

16th דצמ 2012

כיסוי חלה- חלק משולחן השבת שלכם

שולחן שבת הוא אחד מאבני היסוד של בית יהודי, וכמעט כולנו משקיעים ומשתדלים לערוך אותו בצורה יפה, אסטטית ושובת לב; מפיות תואמות, סכום מיוחד, כלים משובחים, ראנרים מעוצבים ועוד.. אחד האביזרים הבסיסיים המקשטים את שולחן שבת שלנו מסיבות הלכתיות, וכמובן גם כדי להוסיף עוד נוי לשולחן הינו הכיסוי לחלה.

למה בכלל מכסים את החלות?

מקורו של המנהג ההלכתי האומר לכסות את החלה בכיסוי בזמן הקידוש הוא כזכר למן שירד על בני ישראל בהלכם במדבר. מסופר כי המן היה מכוסה טל מלמעלה ומלמטה, כדי לשמור עליו, וכזכר לכך אנו מכסים את החלות מלמעלה ומלמטה, בשני כיסויים. סיבה נוספת הינה שברוב סעודות השבת עושים קידוש על היין לפני שמברכים על החלות, כאשר מצד העיקרון ההלכתי הברכה עליהן קודמת. לפיכך, נוסף טעם למנהג כיסוי החלות: כדי שלא יתביישו מהעקיפה..

כיסויי חלות – יצירות אומנות!

היום, ככל שמתפתחים סוגי האמנות, גם המגוון הגדול בלאו הכי של כיסויי חלה יפהפיים הולך, מתעשר ומשתפר מיום ליום. אם פעם הכיסויים היו אחידים ותעשייתיים הרי שהיום מעצבות ואומניות רבות מציעות את מרכולתן גם בכיוון הזה, וניתן למצוא כיסויי חלה במגוון רחב של וריאציות; ישנם כיסויי חלה העשויים בד או כאלה ממשי, כיסויי חלה מודפסים או כאלה רקומים ואפילו כיסויי חלה העשויים עור. גם הקישוטים שעל הכיסויים; חלקם עשויי תחרה, אחרים מאפליקציות ונוספים בהדפסת סובלימציה. כל שנשאר לכם, זה לבדוק אלו מכל הכיסויים יעשירו את שולחן השבת שלכם ויהלמו אותו יותר מכולם, לבחור אחד, ולקנות לכם כיסוי חלה מתאים שישדרג לכם את השולחן.

כתוביות ודוגמאות של כיסויי חלות

הדוגמאות המצויות יותר לכיסוי חלה הינן כתובות כמו "לכבוד שבת קודש" "לכבוד שבת ויום טוב" "שבת שלום" או נוסחים דומים בשינויים קלים. ישנם כיסויים מקוריים במיוחד שעליהם מופיע למשל נוסח הקידוש, או הברכה שמברכים על החלות. באופן כללי ניתן למצוא מגוון שלם של דוגמאות בהם מעוטרים כיסויי החלה, כשהנפוצים שבהם הם איורי רימונים, פירות שבעת המינים, ציור של ירושלים, בית המקדש או פרחים יפים וחינניים.

גם כמתנה

כיסוי לחלה הינו גם מתנה אידיאלית לחתונה, וגם סתם לאירוח. כולם אוהבים מדי פעם לגוון ולהתחדש, וישמחו לקבל כיסוי חדש ורענן לחלה, עשוי בטוב טעם ובעיצוב יפה ומושקע.

כתיבת תגובה