טלית גדול

19th נוב 2012

סביר להניח שרוב מי שתשאלו לא יודע את זה, אבל מקור המילה טלית הינו בשפה הארמית, ופירושה הוא בגד. בעבר, לפני שנים רבות, טלית הייתה בגד שלובשים בדרך כלל מעל הבגדים, אך היום המונח טלית מגדיר בעיקר את תשמיש המצווה הנקרא טלית, או בשמה המלא טלית גדול. הטלית היא מלבן גדול של בד, בדרך כלל של צמר, עם ציציות בארבעת כנפותיו. השימוש העיקרי בטלית הוא כאשר הגברים מתעטפים בה בזמן תפילת שחרית. הטלית בדרך כלל מונחת כשמרכזו של רוחבה האחד, שמעוטר בדרך כלל (ולכן נקרא עטרה), מונח על המצח, ושאר הטלית נשפכת על צידי הראש והגוף.

עיטוף בטלית

הצורה בה משתמשים בטלית הינה צורה של התעטפות, ולא סתם. עניינה הרוחני של הטלית הוא לעטוף אותנו מכל הכיוונים ולהשפיע עלינו אור אלוקי, ממש כמו חופה. זו גם אחת הסיבות לכך שישנם מנהגים להשתמש בטלית בחופה, ולפרוש אותה מעל ראשם של החתן והכלה, וכן עניינו של המנהג להכניס את הכלה תחת טליתו של החתן. יש האומרים כי העיטוף בטלית מסייע להתרכז בתפילה ולהתמקד בה. בנוסף, על הטלית ישנן גם את ארבעת הכנפות של הציצית, שעניינן להזכיר לנו את התורה, את המצוות ואת מציאות ה', ולשמור עלינו מן החטא.

מנהגים שונים

בעדות ישראל הרבות ישנם מנהגים שונים בקשר לזמן ההתעטפות בטלית. בעוד שאצל רוב האשכנזים התעטפות בטלית, וקבלת טלית בכלל, נעשית רק מזמן החתונה, אצל ספרדים מקובל להתחיל כבר בבר מצווה, ואצל התימנים אפילו מגיל 5. ברוב העדות הטלית נלבשת רק בתפילת שחרית, אך ישנן עדות שלובשות אותה גם בתפילות אחרות כגון ערבית, או קבלת שבת. היהודים שחיו בתימן נהגו ללבוש טלית למשך כל אורך היום, ואפילו בזמן העבודה. הם כמובן לא היו מתעטפים בה כמו בתפילה, אלא מקפלים אותה ומניחים אותה על שכמם.

סוגים שונים של טליתות

ישנם סוגים רבים של טליתות שמהם תוכלו לבחור את הטלית שלכם; יש טליתות צמר פשוטות ויש כאלה משובחות, טליתות יוקרתיות במיוחד העשויות משי, וגם כאלה מחומרים אחרים. ניתן להשיג טליתות במגוון גדלים, בהתאם לגובהו ורוחבו של המתפלל. לרוב הטליתות יש עיטור כלשהו במקום המונח על המצח. בטליתות סטנדרטיות העטרה פשוטה או עשויה בד מודפס, אולם ניתן להשיג טליתות עם עטרות משי, עטרות ארוגות, ואפילו עטרות מרוקעות מכסף. הכול בהתאם למעמדו של בעל הטלית, וכמובן לרמת ההשקעה שלו.

כתיבת תגובה